Son güncellenme :15.12.2014 9:28

Anasayfa > Tarım Haberleri > Balıkçılık ve balık mevzuatı sil baştan

15.12.2014 Pts, 9:28

 

 

Yapılacak işler takvime bağlandı…

 

 

AB’ye katılım için ulusal eylem planının II. aşaması, Haziran 2015-Haziran 2019 dönemine kadar tamamlanmış olacak…

 

 

1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve yönetmelikler yeniden düzenlenecek…

 

 

 

 

Halim UTLU

 

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır tarafından 1 Aralık 2014’de kamuoyuna duyurulan “AB’ye katılım için ulusal eylem planının II. aşaması” müzakere fasıllarında, Haziran 2015-Haziran 2019 döneminde, uyumlaştırılması öngörülen birincil ve ikincil mevzuat ile kurumsal yapılanma ve diğer çalışmalara yer veriliyor.

 

 

 

13 numaralı balıkçılık faslına ilişkin tarama sonu raporunun, resmi iletilmediği kaydedilen belgedeki gayri resmi bilgilerde “Türkiye, ortak balıkçılık politikası müktesebatına uyuma yönelik bir stratejiyi komisyona sunmalıdır.” şeklinde bir açılış kriteri öngörüldüğü ve faslın “Siyasi blokaj” nedeniyle müzakerelere açılamadığı belirtiliyor.

 

 

Kanun, 2016’da değişebilir

 

 

Bu durumda, 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’nda 2016’nın II. döneminde yapılacak değişiklikle, balıkçılık faslı kapsamında AB ile uyumlu yasal bir çerçeve oluşturulması gerekiyor. Su Ürünleri Kanunu’nun değişmesiyle de,ikincil mevzuat olarak,  Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yönetmeliği ile Su Ürünleri Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi masaya yatırılacak.

 

 

Ulusal komisyon kurulması söz konusu olacak

 

 

Kurumsal yapılanmalarda da bunlara paralel olarak çeşitli değişiklikler gündeme gelecek. Balıkçılık yönetimi için strateji belgesi yeniden düzenlenecek, internet tabanlı (uydu destekli) balık stoklarını, ekosistem ve balıkçılık çalışmalarını izleme merkezi (UBSİBİM) oluşturulacak. Yine su ürünleri alanında, teknik, bilimsel ve ekonomik değerlendirmeler yapabilecek ve tavsiye verebilecek bir ulusal komisyon kurulması söz konusu olacak.

 

 

Ulusal Eylem Planı II. aşamasında,2019′a kadar neler yapılacak?  

 

 

Ulusal Eylem Planı’nın II. aşamasında, Tarım ve Kırsal Kalkınma, Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı Fasıllarında 2019 yılına kadar yapılacak düzenlemelere de yer verildi.2010′da müzakereye açılan Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı başlıklı Fasıl 12’nin kapanış kriterlerinin yer aldığı planın ikinci aşamasında, ikincil mevzuat olarak çok sayıda yönetmelik ve tebliğ çıkartılması ile yürürlükteki mevzuatta yapılacak değişiklikler takvime bağlanıyor. Planın II. aşamasında, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınma ile Gıda Güvenliği Fasıllarında, 2019 yılına kadar yapılacak yeni düzenlemeler bulunuyor..

 

kfm

1

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.